Instytut Literatury z siedzibą w Krakowie z okazji uczczenia 40-rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz z okazji 41-rocznicy powołania NSZZ „Solidarność” przygotował konkurs literacki zatytułowany „Pokolenie Solidarności”.
Prace nadesłane na Konkurs powinny być inspirowane historią, działalności i spuścizną Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i dotyczyć osób, zdarzeń i wątków składających się na historię i spuściznę Solidarności.
Do udziału w konkursie – poza kategoriami specjalnego przeznaczenia, dedykowanymi działaczom „Solidarności” – upoważniona jest każda pełnoletnia osoba, która w wyznaczonym czasie dokona poprawnego zgłoszenia za pomocą wiadomości e-mail wysłanej na adres solidarnosc@instytutliteratury.eu:
- w kategorii OPOWIADANIE – do 30 września 2021 roku; pula nagród – 50 000 PLN
- w kategorii POWIEŚĆ – do 31 sierpnia 2022 roku; pula nagród – 100 000 PLN
- w kategorii NON-FICTION – pierwszy nabór do 30 września 2021, drugi nabór do 31 sierpnia 2022; pula nagród – 50 000 PLN
W kategorii non-fiction wyszczególnione zostały następujące podkategorie:
- DZIENNIKI – przeznaczona dla działaczy Solidarności posiadających zapiski z czasów prowadzenia działalności związkowej lub innych osób należących do szeroko rozumianej opozycji lat 70. i 80.
- WSPOMNIENIA – przeznaczona dla działaczy Solidarności (i szeroko rozumianej opozycji), a dotycząca wspomnień/pamiętników z okresu działalności związkowej (opozycyjnej) spisywanych z dzisiejszej perspektywy
- REPORTAŻ – przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy napiszą reportaż historyczny dotyczący opozycji demokratycznej w PRL
- BIOGRAFIA – przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy napiszą barwną sylwetkę działaczki/działacza związkowego lub opozycji demokratycznej
Nagrodami w konkursie są nie tylko honoraria autorskie, ale także opublikowanie zwycięskich prac nakładem Instytutu Literatury – w formie książki, antologii pokonkursowej, w kwartalniku „Nowy Napis” lub na portalu nowynapis.eu.
Z przyjemnością informujemy, że zostaliśmy Partnerem tego wydarzenia. Naszą rolą jest wspieranie wszelkich inicjatyw propagujących ruch Solidarności i jego historyczne znaczenie, także bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Organizatora:
https://instytutliteratury.eu/2021/02/26/konkurs-literacki-pokolenie-solidarnosci/
Jak dokonać poprawnego zgłoszenia?
- nabór otwieramy 1 lipca 2021 roku – wcześniejsze zgłoszenia nie zostaną zakwalifikowane do konkursu
- w temacie maila wpisz „Zgłoszenie na konkurs – KATEGORIA” oraz swoje imię i nazwisko. W miejsce słowa „KATEGORIA” podaj nazwę kategorii konkursowej, do której zgłaszasz swój udział: OPOWIADANIE, POWIEŚĆ lub NON-FICTION. Jeśli dokonujesz zgłoszenia w kategorii non-fiction, w treści maila podaj nazwę podkategorii
- w treści maila zamieść swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania), a także następującą formułę:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Literatury w celu udziału w konkursie literackim Pokolenie Solidarności, w tym na ewentualną publikację mojego nazwiska jako laureata ww. konkursu”
- pracę konkursową w formacie .odt, .rtf, .doc lub .docx dodaj do maila jako załącznik. W nazwie pliku powinny znajdować się Twoje nazwisko oraz tytuł pracy (w formacie: Nazwisko Imię, Tytuł)
- pamiętaj o regulaminowych wytycznych dotyczących objętości zgłaszanego tekstu – w kategorii opowiadanie górna granica to 90 tys. znaków ze spacjami, a w kategorii powieść przyjmujemy teksty, których minimalna objętość to 180 tys. znaków ze spacjami; w kategorii non-fiction nie ma takich ograniczeń
- wszystkie szczegóły są obszernie opisane w regulaminie konkursu
- jeśli masz wątpliwości – napisz na adres promocja@instytutliteratury.eu