W dniach 22–24 lipca 2022 r. odbędą się uroczystości upamiętniające internowane w 1982 r. kobiety – działaczki Solidarności i NZS, przywożone z całej Polski do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi.

Gołdap, styczeń 1982 r., w Polsce od miesiąca trwa stan wojenny. W dawnym ośrodku wczasowym Radiokomitetu, 400 m od granicy z ZSRR, komuniści zorganizowali Ośrodek Internowania dla kobiet opozycji, zaangażowanych w działalność na rzecz demokracji, które przywożono z całej Polski. Kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk. Zostawiły daleko rodziny – dzieci, mężów, rodziców. Od stycznia do lipca przewinęło się przez ten ośrodek ponad 700 kobiet. Po latach wiadomo, że nie były to przypadkowe osoby. Po internowaniu większość była zaangażowana w działalność podziemną, część wyjechała na emigrację, gdzie też były zaangażowane w działania na rzecz Polski i Polaków.
W ośrodku podlegały różnym represjom. Przeżywały śmierć swoich dzieci, niektóre brutalnie oderwano od nowo narodzonych dzieci, inne przeżywały fakt internowania obojga rodziców i pozostawienie dzieci pod opieką rodziny, inne dowiadywały się, że są w ciąży. Dramatyczny czas próby z hasłem na ustach: „Orła wrona nie pokona!”

Obchody upamiętniające zamknięcie ośrodka internowania odbędą się w Gołdapi w dniach 22–24 lipca 2022 r. Częścią integralną będzie konferencja z udziałem historyków. W drugim dniu odprawiona zostanie w konkatedrze msza św. oraz odsłonięta tablica dziękczynna dla mieszkańców za okazane w czasie internowania wsparcie.

Grażyna Najnigier

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie