Na gołej, wydeptanej i wyjeżdżonej łące w obrębie tak zwanego Młodego Miasta stoi niepozorny budynek. Po wielu sąsiednich nie ma dziś nawet śladu. Ładne ceglane ściany odnowionej elewacji sprawiają, że odcina się czerwienią od starszych hal dawnej stoczni, stojących po drugiej stronie ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Choć większość mieszkańców Trójmiasta doskonale wie, dlaczego ze wszystkich zabudowań dawnej Stoczni Gdańskiej właśnie ten obiekt przetrwał, to przeważnie wśród turystów pojawia się zakłopotanie, gdy ktoś pokazuje go palcem i mówi; „To jest właśnie ta słynna, historyczna Sala BHP”.

To w tym niewielkim budynku w 1980 roku podpisano porozumienie kończące strajk w Stoczni Gdańskiej (wtedy) im. Lenina. To porozumienie na zawsze zmieniło Polskę i jak kamień poruszyło lawinę, która zmiotła komunizm nie tylko u nas, ale w całej Europie Wschodniej.

Budynek dzisiejszej Sali BHP powstał w XIX wieku w pruskiej stoczni Kaiserliche Werf Danzig (Stocznia Cesarska Gdańsk), przez większą część swojego istnienia pracował na rzecz niemieckiej marynarki wojennej. Po wielu przebudowach i rozbudowach ostatecznie stał się magazynem torped. Do dziś na północno-wschodniej elewacji (części biurowej) zachował się napis „Torpedo-Lagerhaus”.

Po II wojnie światowej z magazynu zniknęły torpedy i stał się on jednym z wielu obiektów już polskiej Stoczni Gdańskiej. Do czasu… nomen omen 13 grudnia roku 1961, gdy wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło historię stoczni i samej hali. Na wykańczanym w pośpiechu statku ms „Maria Konopnicka” doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Na palącej się jednostce zginęło 22 stoczniowców. Po tej katastrofie stary magazyn torped został przekształcony w Salę BHP i pod tą nazwą obiekt funkcjonuje do dziś. Przekształcony w salę szkoleniową magazyn okazał się idealny do prowadzenia negocjacji w  czasie strajków w sierpniu 1980 roku z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Wicepremier Mieczysław Jagielski wraz z delegacją rządową podpisali tam porozumienie, które dało początek zmianom i pierwszemu w komunistycznej Europie Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność”.

Salę BHP będzie można zwiedzić nieodpłatnie w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend za pół ceny” w terminie 20–22 marca 2020 roku. Szczegóły zostaną podane już wkrótce.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie