Kiedy: w poniedziałek 28 sierpnia o godzinie 19:00
Gdzie: w historycznej Sali BHP w Gdańsku (ul. Popiełuszki 6) 

Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto we współpracy z NSZZ Solidarność już po raz kolejny organizuje koncert z okazji podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności w 1980 r. Wstęp jest bezpłatny. Będzie też dostępna transmisja online na Facebooku i YouTubie fundacji.
W zeszłym roku Młodzi Dla Polski Trójmiasto uhonorowali koncertem pieśni Jacka Kaczmarskiego rocznicę 65-tych urodzin artysty oraz 42 rocznicę porozumień sierpniowych. Wystąpili m.in. Norbert „Smoła” Smoliński, Danuta Błażejczyk, Dariusz „Maleo” Majelonek, Mateusz Nagórski, Marcin Styczeń oraz orkiestra Big Band pod dyrekcją Andrzeja Grudzińskiego. Sala BHP była całkowicie wypełniona, a koncert cieszył się dużym zainteresowaniem.
Jak przyznali organizatorzy, chcieli wypełnić lukę wydarzeń kulturalnych w harmonogramie obchodów Sierpnia 80.
– Ku naszemu zdziwieniu, tak ważna rocznica historyczna nie ma swojego stałego wydarzenia kulturalnego jej poświęconego. Obchody 40 rocznicy w 2020 r. zorganizowane przez TVP natchnęły nas do organizacji corocznych koncertów z tej okazji. Zeszły rok pokazał, że wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, więc w tym roku chcemy kontynuować to dzieło w trochę innej formie. A za rok zrobić jeszcze większe wydarzenie w otwartej przestrzeni, a z kolei za dwa lata mamy zamiar sprowadzić z tej okazji zagranicznego wykonawcę. Dlaczego? Bo właśnie to my – pokolenie dzisiejszych 30 latków jesteśmy tym pokoleniem, które jako pierwsze żyje od początku w wolnej Polsce. Nie byłoby tego bez tych, którzy zjednoczyli się w oddolnym ruchu i doprowadzili najpierw do powstania Solidarności, potem wytrwali w stanie wojennym, aż w końcu w ’89 doprowadzili do częściowo wolnych wyborów. Oddajemy im wdzięczność. – mówi Marek Dudziński, prezes zarządu Młodzi dla Polski Trójmiasto, pomysłodawca i inicjator koncertu.
W tym roku, w Sali BHP wystąpią m.in. takie gwiazdy jak: Damian Ukeje, Basia Pospieszalska, czy Norbert „Smoła” Smoliński. Podczas tegorocznego koncertu, organizatorzy chcą przytoczyć twórczość tzw. „Bardów Wolności”. Mowa tu m.in. o: Jacku Kaczmarskim, Wojciechu Młynarskim, Jonaszu Kofcie, czy Zbigniewie Herbercie. Młodzi przyjęli po raz kolejny formę koncertu, aby przypomnieć i godnie upamiętnić ważne wydarzenia z historii Polski.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie