W grudniu 2021 roku mieliśmy przyjemność współorganizować z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Całe przedsięwzięcie odbywało się na terenie Muzeum przy ulicy Rakowieckiej 37. Do kilkudniowych obchodów włączyliśmy się 12 grudnia, biorąc udział w Nocy Generała–cyklicznym (trwającym już od sześciu lat) spotkaniu opozycjonistów i działaczy antykomunistycznych oraz dawnych więźniów politycznych przetrzymywanych pod wyżej wymienionym adresem (i nie tylko!). Rozmowom i wspomnieniom gości o stanie wojennym, ich przeżyciach i poległych kolegach towarzyszyły występy artystyczne: koncert Leszka Czajkowskiego – przyjaciela Emila Barchańskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego, oraz Dominiki Świątek i Pawła Piekarczyka. W czasie wydarzenia prowadziliśmy stoisko z wydanymi przez nas publikacjami, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Następnego dnia – 13 grudnia odbyły się główne obchody rocznicowe z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Premiera RP Mateusza Morawieckiego, a także sekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta: Pawła Szrota, Andrzeja Dery, Bogny Janke, Wojciecha Kolarskiego oraz organizatorów wydarzenia: Piotra Dudy, Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, i Dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza.

Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego. Po mszy świętej odsłonięto pamiątkową tablicę „Zginęli za wolną Polskę 1981–1989”, zawierającą 56 zdjęć, imiona, nazwiska i liczby przeżytych lat osób zamordowanych przez komunistów. Marszałek Elżbieta Witek, Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki zapalili znicze także pod tablicami poświęconymi działaczom Solidarności: Annie Walentynowicz i Kornelowi Morawieckiemu, a także pod tablicą poświęconą „Wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy w latach 1981–1989 nie zawahali się poświęcić wolności, a nawet życia w walce o NSZZ »Solidarność« i niepodległą Rzeczpospolitą”. Następnie rozpoczęła się część oficjalna – prowadzona przez Krzysztofa Ziemca, który zapowiadał zabierających głos. Oficjalne przemówienia wygłosili: prezydent, marszałek Sejmu, premier oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Następnie zasłużonym wręczono odznaczenia– Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołem Contra Mundum. Towarzyszył mu niezwykły pokaz multimedialny, prezentujący zdjęcia ze stanu wojennego, a także notacje filmowe z osobami represjonowanymi. Artysta wykonał utwory związane tematycznie z walką o wolność, m.in. „A my nie chcemy uciekać stąd” – sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski, „Nie będzie przebaczenia” – sł. L. Herbst, muz. P. Gintrowski, „Obława” – sł. i muz. J. Kaczmarski, „Pancery” – sł. M. Bieniasz, muz. A. Filipkowski i inne. Po koncercie odbył się poczęstunek dla uczestników obchodów.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie