Sierpień to miesiąc szczególny dla Solidarności i jej dziedzictwa. W sierpniu 1980 roku zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe, poprzedzone ogólnopolskim zrywem narodowym, strajkiem o godne życie i wolną Polskę. 31 sierpnia 1980 roku między komitetem strajkowym a komisją rządową doszło do rozmów, których zwieńczeniem było uznanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność, a w konsekwencji Polska stała się krajem demokratycznym i suwerennym. NSZZ „Solidarność” i 10 milionów Polaków i Polek zapoczątkowało upadek komunizmu i wyzwolenie narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Solidarność zmieniła bieg historii.
Z okazji kolejnej 41-rocznicy tych ważnych wydarzeń Instytut Dziedzictwa Solidarności wziął udział w obchodach rocznicowych z udziałem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz premierem Mateuszem Morawieckim i Piotrem Dudą, przewodniczącym „Solidarności”, a także minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, parlamentarzystami oraz działaczami dawnej opozycji antykomunistycznej. Podczas uroczystości odczytany został także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W czasie spotkania w Sali BHP wręczano szczególnie uzdolnionej młodzieży stypendia NSZZ „Solidarność”.
Po zakończeniu spotkania wspólnie przeszliśmy na plac Solidarności, gdzie złożyliśmy kwiaty przy historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Obchody zakończyła uroczysta Msza św. w bazylice św. Brygidy, bastionie Solidarności. Do końca października w tej świątyni można oglądać wystawę zorganizowaną przez nasz Instytut „Księża Solidarności”.
Przez całe lato stoisko Instytutu Dziedzictwa Solidarności obecne było przy historycznej Sali BHP w Gdańsku, gdzie podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe. Wspieraliśmy czytelnictwo w Polsce i sławiliśmy dziedzictwo Solidarności. Akcja „Spotkanie z książką” pokazała, że zainteresowaniem Solidarnością jest wciąż żywe, zarówno ze strony turystów odwiedzających Salę BHP, jak i zwykłych przechodniów. Pozycje wydane przez nasz Instytut: „Wybieram Solidarność – 40 lat Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność”, „Alfabet Solidarności” w wersji polskiej i angielskiej, katalogi wystaw: „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”, „Anatomia Terroru – prace Krzysztofa Grzondziela”, rozchodziły się w oka mgnieniu, łącznie rozdaliśmy ponad 6 800 szt. książek! Dziękujemy, że byliście z nami!
Instytut był też obecny na obchodach święta wolności w Szczecinie. W Szczecinie bowiem dzień przed gdańskim porozumieniem – 30 sierpnia 1980 roku, władze komunistyczne podpisały porozumienie ze strajkującymi załogami regionu. Z tej okazji przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Na uroczystościach był obecny również Bogdan Biś, członek Rady Instytutu, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, a Instytut reprezentował Mateusz Smolana, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Wspólnie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Pamięci Poległych w Grudniu 1970.
Solidarność pamiętam!