Razem z Białorusią: aby wesprzeć pokojowo demonstrujących obywateli tego kraju, w miniony weekend 12–13 września br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, a także Instytut Adama Mickiewicza zainicjowały wydarzenie #LightForBelarus.

To gest serca i solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność. Symbolicznie na fasadzie siedziby Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie, Filharmonii Pomorskiej i wielu innych instytucji kultury w Polsce i za granicą pojawiły się iluminacje w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi: od kilkunastu lat są one symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Historyczne barwy Białorusi od wielu tygodni towarzyszą manifestacjom i wiecom również teraz, po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Przypomnijmy, że po raz pierwszy wprowadzone zostały oficjalnie w 1918 roku, a w latach 1991–1995 były oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi.

Koncert dla Białorusi

W geście Solidarności z mieszkańcami Białorusi w miniony piątek 11 września br. odbył się koncert z udziałem m.in. Stanisława Sojki, Edyty Górniak, Katarzyny Cerekwickiej, Janusza Radka, Reni Jusis, Sławka Uniatowskiego i Michała Gasza. Na scenie wystąpili także goście specjalni koncertu, muzycy z Białorusi: Volski, Weranika Kruchlowa i Kriwi, Shuma, Zmicier Wajciuszkiewicz. Artyści wykonali utwory m.in. Marka Grechuty i Czesława Niemena. Wspólnie wykonano słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Artystom towarzyszyła orkiestra Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli, odpowiedzialna również za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia. Uroczysty koncert uświetnił także występ Maxima Woitiula, pochodzącego z Białorusi pierwszego tancerza Polskiego Baletu Narodowego. Widowisku towarzyszyły wizualizacje i nagrania z trwających na Białorusi protestów.

Gesty solidarności są wyrazem wsparcia dla mieszkańców Białorusi, którzy w ostatnich tygodniach z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, głośno domagają się demokracji i wolności, tak jak Polacy 40 lat temu, kiedy protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli. W 1980 roku, gdy w Polsce rodziła się Solidarność, i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego, w naszej drodze do demokracji ludzie na całym świecie okazywali nam wsparcie i pomoc, podtrzymywali nadzieję. Solidarność spowodowała przemiany ustrojowe w 1989 roku w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszym zadaniem jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw i przekazanie na Wschód idei solidarności społecznej, która przekracza granice, również na Białorusi.

Fot. Wojtek Dobrogojski, Narodowe Centrum Kultury

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie