• Artykuł został opublikowany w piśmie „Rocznik Gdański” w 2024 roku. PDF z materiałem można pobrać <<…TUTAJ…>>
  • Autor: dr Mateusz Ihnatowicz, doktor nauk humanistycznych, historyk dziejów najnowszych Polski, archiwista i muzealnik oraz pracownik Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku

W artykule opisano, jak przedstawieni duchowni rzymskokatoliccy: ksiądz świecki – ks. Eugeniusz Jankiewicz oraz ojciec zakonny – jezuita o. Bronisław Sroka SI widzieli rodzącą się Solidarność oraz w jaki sposób włączyli się w jej działalność.

Poznanie ich postrzegania Solidarności było możliwe dzięki relacjom, które złożyli Instytutowi Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku w 2021 r. W swych wypowiedziach duchowni szczególną uwagę zwrócili na konieczność udzielania różnorodnej posługi duszpasterskiej wynikającej z pełnienia przez nich funkcji kapłańskich. W świadectwie o. Sroki szczególne znaczenie ma czynnik narodowy. Obie relacje zawierają wspomnienia duchownych o odmiennych życiorysach.

„Rocznik Gdański” jest polskim czasopismem naukowym wydawanym od 1927 roku najpierw przez Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, a od 1956 roku przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe. Zakres tematyczny publikowanych tekstów obejmuje zagadnienia związane z Gdańskiem i Pomorzem. Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny, dzięki czemu na łamach rocznika problematyka miasta i regionu prezentowana jest z perspektywy badań m.in. historycznych, etnograficznych, socjologicznych, geograficznych, literaturoznawczych, językoznawczych czy związanych z historią sztuki. Szczególne miejsce na łamach „Rocznika Gdańskiego” znalazła tematyka kaszubska.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie