

Ekspert ICOMOS wziął udział w serii spotkań z przedstawicielami Instytutu Dziedzictwa Solidarności, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz władz miasta. Profesor Haspel odbył również serię spacerów po stoczniowych terenach, w trakcie których wizytował niezwykle cenne historycznie tereny.
Złożony blisko rok temu akces i rozpoczęcie procedury dążącej do wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest zwieńczeniem wieloletnich wysiłków na rzecz zachowania historycznego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej i Solidarności. W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że „Stocznia Gdańska stanowi znakomity przykład wielkoskalowego zakładu przemysłowego. Po II wojnie światowej był to największy producent statków w Polsce i całym bloku wschodnim, zatrudniający tysiące pracowników. Jednocześnie dla ludzi w komunistycznej Europie było to »okno na świat«. (…) Sieć budynków, ulic i otwartych przestrzeni Stoczni Gdańskiej stała się świadkiem wydarzeń będących kamieniem milowym w historii świata, prowadzących do zjednoczenia demokratycznej Europy. Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie – z wielu powodów jest miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości”.
Po wielu latach dewastacji, wyburzeń i zaniedbań Stocznia Gdańska ma szansę znaleźć się wśród najściślej chronionych zabytków świata. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Międzyrządowy Komitet Ochrony Dziedzictwa Światowego podczas obrad zaplanowanych na połowę 2021 roku.