Sierpień to czas radości, wspólnie z gdańszczanami i działaczami Solidarności świętowaliśmy 41-rocznicę powstania SOLIDARNOŚCI i podpisania Porozumień Sierpniowych. W tym roku partnerowaliśmy dwóm imprezom!

Sierpień to czas radości, wspólnie z gdańszczanami i działaczami Solidarności świętowaliśmy 41-rocznicę powstania SOLIDARNOŚCI i podpisania Porozumień Sierpniowych. W tym roku partnerowaliśmy dwóm imprezom!

21 sierpnia wsparliśmy Fundację Kultury WOBEC w koncercie „Wolność jest w nas” w Filharmonii Bałtyckiej i jak co roku, przez całe lato partnerowaliśmy biegnącym w ORLEN E-Maraton Solidarności. Te dwa piękne wydarzenia wpisały się w problematykę wolności, suwerenności, demokracji, i poszanowania praw człowieka, na których nam, jako Instytutowi Dziedzictwa Solidarności szczególnie zależny. Dziękujemy organizatorom za zaufanie i wybór Instytutu jako partnera tych wydarzeń!

ORLEN E-MARATON SOLIDARNOŚCI Z BIEGAMI TOWARZYSZĄCYMI

Szlachetna i niezwykła jest idea Maratonu Solidarności – to piękna, wciąż żywa i trwała tradycja: upamiętnia on bohaterów Grudnia ’70, poległych stoczniowców na Wybrzeżu Gdańskim. Jego przewodnią myślą i głównym celem jest:„Nie zwycięstwo jednego, a zwycięstwo wszystkich. Jest to bowiem bieg ku zwycięstwu prawdy nad fałszem, godności nad poniżeniem”. Słowa te – wypowiedziane przez Szymona Pawlickiego, jednego z organizatorów biegu – znakomicie wpisują się w działania Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Właśnie dzięki takim inicjatywom jak Maraton Solidarności idee walki o wolność i godność człowieka są wciąż żywe. Instytutowi Dziedzictwa Solidarności – instytucji, która promuje i upowszechnia wiedzę na temat NSZZ „Solidarność” – szczególnie zależy na tym, aby projekt z tak szlachetną, 40-letnią tradycją przetrwał nawet w tak trudnym dla wszystkich czasie jak doświadczenie pandemii. Szanując i chroniąc prawdę najnowszej naszej historii, z dumą partnerowaliśmy po raz kolejny  organizatorom Maratonu Solidarności.

Przypomnijmy, że pierwszy Maraton wystartował 15 sierpnia 1981 roku. I już od początku bieg przyjął oficjalną nazwę Maraton Sierpień ’80. Jego trasa miała długość 24 kilometrów, rozpoczynała się w pobliżu bramy Stoczni Gdańskiej (na obecnym placu Solidarności), a wiodła do bramy Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Dziś Maraton ogarnął całą Polskę i wiele miejsc na świecie, szczególnie w środowiskach polonijnych.

Tegoroczny Maraton rozpoczął się 1 lipca 2021 i trwał nieprzerwanie do 5 września 2021 roku. Każda zainteresowana osoba mogła pobiec w dowolnym miejscu na świecie! Chociaż nie było wspólnego startu i wspólnej radości, tak jak zazwyczaj na mecie w Gdańsku pod Neptunem, a także wspólnych posiłków i dzielenia się przeżyciami, to i tak – mimo że online – wszyscy uczestnicy Maratonu czuli się jak jedna wielka rodzina.

Ogólnoświatowy bieg online, w którym każdy mógł wziąć udział w różnych miejscach w Polsce i za granicą, został zorganizowany razem ze Stowarzyszeniem Maraton Solidarność, a także z ORLEN E-Maraton Solidarności z biegami towarzyszącymi.

 

Koncert WOLNOŚĆ JEST W NAS

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy – te słowa ze słynnego przeboju Marka Grechuty w nowej i ciekawej muzycznej aranżacji wybrzmiały w szczególny sposób z okazji uroczyście obchodzonej 41 rocznicy powstania SOLIDARNOŚCI i podpisania Porozumień Sierpniowych. Koncert pod znamiennym tytułem WOLNOŚĆ JEST W NAS, nawiązującym do słów bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, odbył się 21 sierpnia 2021 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku z udziałem m.in. Łukasza Łyczkowskiego z zespołem 5 RANO, Marcina Partyki, a także Michała Grobelnego, Justyny Panfilewicz i Izabeli Szafrańskiej.

W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy piosenki sławiące ducha walki społeczeństwa polskiego o idee wolności w latach 1970–1989. Atmosferę tamtych historycznych dni przybliżyły trójmiejskiej publiczności m.in. piosenki Marka Grechuty i Leszka Wójtowicza, w nowej aranżacji Marcina Partyki.

W drugiej części uroczystego koncertu WOLNOŚĆ JEST W NAS zaśpiewał Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 RANO. Artysta przedstawił piosenki z płyty „Korzenie” i swoje wcześniejsze utwory nawiązujące do idei wolności i współczesnej rzeczywistości, która obrazuje codzienną rzeczywistość pokolenia wolnej od komunizmu Polski.

– Muzyka łączy serca i pokolenia, ponieważ jest ponadczasowa i jestem dumny, że w Polsce narodziła się SOLIDARNOŚĆ, która zmieniła bieg współczesnej historii, nie tylko polskiej, ale też europejskiej i światowej – spuentował swój występ Marcin Partyka.

Koncert WOLNOŚĆ JEST W NAS został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, symbolicznie można powiedzieć, że „wypełniającą po brzegi” filharmonię, ale z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych.

Tuż przed rozpoczęciem koncertu Mikołaj Haremza, artysta znany ze swoich projektów performance, zaprezentował swoje najnowsze przesłanie: Tu jest Wolność.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie