W pierwszą rocznicę śmierci Kornela Morawieckiego Instytut Dziedzictwa Solidarności wraz ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca przygotował multimedialną wystawę upamiętniającą dokonania legendarnego opozycjonisty.

„Rób co chcesz, byleby to zaszkodziło komunie” – zwykł mawiać zmarły rok temu Kornel Morawiecki. W pierwszą rocznicę jego śmierci Instytut Dziedzictwa Solidarności wraz ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca przygotował multimedialną wystawę prezentowaną w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Celem nowej wystawy jest przypominanie i utrwalanie pamięci o dokonaniach niepokornego przywódcy Solidarności Walczącej i założonej przez niego antykomunistycznej organizacji. Morawiecki stworzył jedną z najbardziej radykalnych i najsilniej zakonspirowanych podziemnych organizacji opozycyjnych w bloku wschodnim. Multimedialna opowieść o tych wydarzeniach, stworzona przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, składa się z plansz prezentujących w chronologiczny sposób życie i zaangażowanie polityczne Kornela Morawieckiego. Na odwiedzających czeka też wiele nigdy wcześniej niepublikowanych zdjęć i dokumentów oraz film opowiadający o dokonaniach legendarnego przywódcy Solidarności Walczącej. Wystawa prezentowana jest w chłodnych murach byłego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 – dzisiejszej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Na uroczystości otwarcia obecni byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i wielu zasłużonych działaczy Solidarności Walczącej. Odsłaniając wmurowaną w ścianę rakowieckiego więzienia pamiątkową tablicę, premier Mateusz Morawiecki, prywatnie syn osadzonego w tym miejscu Kornela Morawieckiego, wspomniał swojego ojca:

Kiedy myślę o drodze mojego ojca, to coraz bardziej jestem przekonany, że zarówno w nauce, jak i w polityce, w fizyce i w życiu publicznym szukał tego co pierwsze, tego co elementarne, tego co fundamentalne  dobra i prawdy. I tym wartościom podporządkowywał swoje działania publiczne niezależnie od okoliczności.

Wicepremier prof. Piotr Gliński podkreślał znaczenie Instytutu Dziedzictwa Solidarności i jego roli w podtrzymywaniu i utrwalaniu pamięci o legendach najnowszej polskiej historii:

Dziękuję wszystkim tym, którzy się przyczynili do tego, że dziś możemy oglądać wystawę poświęconą wielkiemu bohaterowi polskiej opozycji Kornelowi Morawieckiemu. Wystawę przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności –​​​​​​​ nowa instytucja powołana przez MKiDN i NSZZ „Solidarność”. Instytut przygotował już trzy wystawy. Dziś prezentujemy ekspozycję o Kornelu Morawieckim, a ostatnio na dziedzińcu MKiDN otworzyliśmy wystawę o Lechu Kaczyńskim.

Wystawę o Kornelu Morawieckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, od wtorku do piątku w godzinach 9:00–15:00 (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu).

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie