Do 21 kwietnia naszą wystawę „Solidarność do wojska!” można oglądać w Katolickim Centrum Kultury Parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Powstała ona w 40 rocznicę organizacji obozów. 

– Wykorzystanie wojska do izolacji działaczy Solidarności jest tematem mało znanym – przyznał podczas wernisażu Mateusz Ihnatowicz z Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Wydarzenie zostało zorganizowane w piątek, 17 marca 2023.

– Gdy mówimy o internowaniu, najczęściej stają nam przed oczyma ośrodki przygotowane na wprowadzenie stanu wojennego, które w grudniu 1982 r. przestały istnieć. Mamy też dość powszechną świadomość, że działacze związkowi byli zamykani w aresztach lub więzieniach. Rzadko natomiast słyszymy o wojskowych obozach internowania – powiedział Mateusz Ihnatowicz.

Wystawa „Solidarność do wojska!” wyszła spod ręki uznanego rysownika Andrzeja Graniaka. Na ekspozycję składa się 10 plansz opowiadających o organizacji i funkcjonowaniu wojskowych obozów internowania. Prezentacji towarzyszy katalog, który oprócz warstwy ilustracyjnej zawiera teksty opisujące operację izolacji działaczy Solidarności, batalię prawną, jaką musieli przeprowadzić „żołnierze”, aby uznano ich za osoby represjonowane, a także wspomnienia.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie