Człowiek rodzi się i żyje wolnym.
Strajki w Polsce w 1980 r. – powstanie Solidarności.
Katalog wystawy z okazji 40-lecia powstania Solidarności

– autorzy scenariusza: Joanna Lewandowska, dr Mateusz Ihnatowicz
– współwydawca: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
– partner wystawy: Narodowe Centrum Kultury
– liczba stron katalogu: 68
– format: 20,5 x 20,5 cm
– oprawa twarda
– język: polski, angielski

Katalog zawiera wybór materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, prasy, ulotek, plakatów pochodzących z okresu od lipca do 11 listopada 1980 r. – ilustrują one jeden z najważniejszych momentów najnowszej historii Polski, ale również całego świata – strajki w Polsce w 1980 r. i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 

Wystawa została podzielona na cztery edycje: gdańską, szczecińską, śląsko-dąbrowską i ogólnopolską. W trzech pierwszych pokazano strajki w tamtych regionach zakończone podpisaniem porozumień z władzą, edycja ogólnopolska przedstawia wydarzenia zarówno z miejsc wskazanych wcześniej, jak i innych, gdzie doszło do robotniczych protestów, a także następujący po strajkach proces formowania się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, do jego ostatecznej rejestracji w listopadzie 1980 r. Meritum wystawy poprzedzone jest wstępem, w którym krótko przedstawiono historię walki Polaków o wolność. Tekst całej wystawy jest przetłumaczony na język angielski. 

Tytuł wirtualnej wystawy „Człowiek rodzi się i żyje wolnym” nawiązuje do jednego z wielu napisów na budynkach stoczniowych z czasu sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Wystawę otwarto 10 sierpnia 2020 r. w Sali BHP. Dokonali tego Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piort Duda. 

Uroczystość otwarcia dostępna jest pod adresem: https://www.facebook.com/watch/live/?v=2413708098926964&ref=search  

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie