„IDS prezentuje” to nowy projekt edukacyjny Instytutu Dziedzictwa Solidarności, poprzez który w przystępny sposób będziemy przybliżać problemy Polski lat 80. i popularyzować historię najnowszą.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania pierwszego odcinka – debaty na temat przyczyn, przebiegu i skutków strajków w 1988 roku, w tym ich znaczenia dla transformacji ustrojowej Polski, jaka dokonała się pod koniec XX wieku. Bezpośredni link do Spotify znajduje się >>TUTAJ<<

 

Wcześniejsze podcasty IDS:

 

SZTUKA SOLIDARNOŚCI
– DZIEDZICTWO KULTUROWE STOCZNI GDAŃSKIEJ W DZIAŁANIACH ARTYSTÓW I AKTYWISTÓW 

To PODCAST skierowany do wszystkich zainteresowanych przeszłością terenów dzisiejszej Stoczni Gdańskiej, a także rolą jaką historia tego ważnego miejsca pełni w kształtowaniu jego przyszłości.
Na świecie Stocznia Gdańska jest powszechnie znana jako miejsce narodzin Solidarności – niezależnego od władz państwowych związku zawodowego oraz związanego z nim szerokiego ruchu społecznego, który w pokojowy sposób doprowadził do upadku systemu komunistycznego w Polsce, jak również w pozostałych krajach Bloku Wschodniego, a w konsekwencji do rozpadu Związku Radzieckiego i zakończenia zimnej wojny. W Polsce, a zwłaszcza w samym Gdańsku, miejsce to utożsamiane jest wciąż z przemysłową produkcją statków na poziomie światowym, dającą zatrudnienie dziesiątkom tysięcy osób oraz będącą źródłem dobrobytu i dumy całego miasta i regionu. 

W 1996 roku Stocznia Gdańska zbankrutowała, a od roku 2000 sprywatyzowana połowa jej terenów jest przekształcana w nową nadwodną dzielnicę miasta. Ten wieloletni proces jest jednocześnie swoistą walką o zachowanie oraz ochronę pamięci i tożsamości tego miejsca. Przyjęta i realizowana polityka władz Gdańska w tym zakresie, w której efekcie między innymi zburzono ponad połowę stoczniowych obiektów, spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem większości mieszkańców Gdańska. 

WYSŁUCHAJ PODCASTÓW NA SPOTIFY

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie