Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele
szkół ponadpodstawowych

Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku popularyzuje fenomen i znaczenie ruchu społecznego Solidarność tak w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Jednym z pól naszej aktywności jest również działalność edukacyjna, rozumiana szeroko i mająca w założeniu dotrzeć do różnych grup wiekowych i społecznych. 

Realizując to przesłanie, Instytut opracował i wdrożył zajęcia pn. „45 minut SOLIDARNOŚCI”, skierowane do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia są wielowątkowe, a ich motywem przewodnim jest oczywiście SOLIDARNOŚĆ rozumiana jako zjawisko społeczne, ruch związkowy i nasze dziedzictwo historyczne. 

W trakcie spotkania z uczniami prowadzący przybliża historię społeczno-gospodarczą PRL, korzystając m.in. z symbolicznych zdjęć z tamtego okresu. Zdjęcia, plakaty i grafiki wykorzystane w prezentacji, ale także reprinty kartek na produkty żywnościowe mają w założeniu pobudzić wyobraźnię uczniów i niejako przenieść ich do tzw. czasów słusznie minionych. Podczas zajęć przywoływane są także relacje świadków – ich osobiste wspomnienia, doskonale opisujące ówczesną rzeczywistość. Zarówno przywołane obrazy, jak i relacje świadków będą pomocne uczniom w rozwijaniu metody analizy materiału historycznego.

Praktyczny wymiar zajęć wiąże się po pierwsze z pracą z uczniami nad wyjaśnieniem różnicy między wyrazem „solidarność” zapisanym małą i wielką literą. Po drugie wiąże się z pracą zespołową, podczas której uczniowie próbują wcielić się w rolę grupy osób zmierzających do narzucenia jakiegoś rozwiązania społecznego oraz grupy osób próbującej zmierzyć się z tym problemem i zamanifestować swoje niezadowolenie. Grupy będą także starały się wypracować wspólne, kompromisowe
rozwiązanie. Po trzecie, mając w pamięci solidarność jako zjawisko społeczne i historyczne, uczestnicy zajęć wspólnie z prowadzącym będą również przedstawiać współczesne nam przykłady solidarności.

Zajęcia „45 minut SOLIDARNOŚCI” łączą w sobie wiedzę historyczną, analizę materiału i ćwiczenia w grupach. To dobry element utrwalenia, jak i poszerzenia już
zdobytej przez uczniów wiedzy z zakresu historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Zajęcia rozwijają także kompetencje społeczne. 

Jesteśmy przekonani, że jest to oferta, która wzbogaca proces dydaktyczny. Dlatego też serdecznie zachęcamy Państwa do współpracy i udziału wspólnie z nami w zajęciach pn. „45 minut SOLIDARNOŚCI”. Zainteresowanych zapraszamy do zgłaszania się i umawiania za pomocą poniższych danych kontaktowych.

ZAPRASZAMY!

Instytut Dziedzictwa Solidarności
Targ Drzewny 8, 80-886 Gdańsk
telefon: (+48) 888 804 136
e-mail: lmierzejewski@ids1980.pl 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie