Dziesięć lat temu, 6 czerwca 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie, w imieniu papieża Benedykta XVI arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, odczytał uroczystą formułę beatyfikacyjną, ogłaszając kapelana Solidarności i męczennika komunizmu – księdza Jerzego Popiełuszkę błogosławionym. Uroczystości towarzyszyło ponad 250 tys. wiernych, a wśród tego grona matka księdza Jerzego, Marianna, jego rodzeństwo, bratankowie, przyjaciele i wierni z całej ojczyzny oraz spoza jej granic.

W ciągu 10 lat od chwili ogłoszenia kapelana Solidarności błogosławionym rozwijał się jego kult na ojczystej ziemi: relikwie męczennika znalazły się w 990 rodzimych kościołach, sanktuariach czy w domach rekolekcyjnych. Zainteresowanie i kult błogosławionego ks. Jerzego razem z 448 relikwiami dotarły do 61 krajów, m.in. do Watykanu, Izraela, a także na Filipiny, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hongkongu czy nawet Korei Południowej. Imieniem błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki nazwano 214 ulic i placów w Polsce i 5 poza granicami naszej ojczyzny, np. w Nowym Jorku.

Kult bł. ks. Jerzego wiąże się również z wieloma świadectwami łask otrzymanych za jego wstawiennictwem. Do Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki wpłynęło ich 570. Dwadzieścia z przysłanych po 2010 roku zaopatrzono w dokumentację medyczną. Jednym z takich dokumentów jest potwierdzenie uzdrowienia za wstawiennictwem ks. Jerzego – François Audlana, uzdrowionego z białaczki szpikowej.

Warto przypomnieć, że w rodzinnej miejscowości księdza Jerzego, w Okopach k. Suchowoli, trwają przygotowania do stworzenia muzeum pamięci błogosławionego męczennika dzięki zaangażowaniu wielu osób, m.in. ministra kultury, a także Fundacji Dobro powołanej przez rodzinę kapelana Solidarności. Muzeum ma również upamiętnić księży niezłomnych. –Chcemy, aby o ks. Jerzym pamiętały kolejne pokolenia. Stąd pomysł powstania muzeum w Okopach– powiedział brat męczennika Józef Popiełuszko.

foto: wikimedia.org / Public domain

foto: wikimedia.org / Public domain

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie