Wybieram Solidarność
40 lat Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”
– koncepcja i opieka redakcyjna: Joanna Lewandowska
– liczba stron: 400
– liczba zdjęć: 344
– format: 25 x 27,5 cm
– oprawa twarda
– język: polski, angielski
Bogato ilustrowany album „Wybieram Solidarność” o genezie, powstaniu i historii Solidarności, a także o współczesnych wyzwaniach stojących przed związkiem, to szczególne wydawnictwo przygotowane przez Instytut Dziedzictwa Solidarności z okazji 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Na 400 stronach publikacji oprócz fotografii wykonanych przez ponad 100 autorów, którzy w swych obiektywach uchwycili najważniejsze wydarzenia z powojennej historii polskiej drogi do wolności i historii NSZZ „Solidarność”, znajdziemy sześć tekstów: Stanisława Alota, „Jak Polacy dzięki Solidarności do niepodległości doszli, kulejąc”; Barbary Napieralskiej, „Przełamanie monopolu na informację”; Mateusza Wyrwicha, „Kapelani Solidarności i niepodległości”; Patryka Pleskota, „Solidarność z Solidarnością? Zachód wobec fenomenu polskiego niezależnego ruchu związkowego (1980–1989)”; Waldemara Bartosza, „Parasol czy taran? Miejsce NSZZ »Solidarność« w polskiej transformacji” i Marka Lewandowskiego, „Związek, którego miało nie być”.
Fotografie ilustrują wszystkie etapy powstawania pierwszego w komunistycznym bloku wschodnim niezależnego związku zawodowego. Czytelnik w albumie znajdzie także zapis aktywności związku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz teksty o roli Solidarności w obaleniu komunizmu, o polskiej transformacji ustrojowej i codziennym życiu społecznym.
Wszystkie teksty, podpisy fotografii i komentarze zostały przetłumaczone na język angielski. Publikacja została wydana w formie tradycyjnej oraz w wersji e-booka.