„Umarłe budowle Stoczni Gdańskiej. Portrety” to niezwykła wystawa, która w kompleksowy i wnikliwy sposób opisuje nieistniejące już budowle Stoczni Gdańskiej. Były one nie tylko niezbędne dla funkcjonowania zakładu, ale pełniły również inne funkcje, dzięki czemu na stałe weszły do kanonu polskiego dziedzictwa przemysłowego i kulturowego. Wystawie towarzyszy katalog, który udostępniamy do darmowego pobierania poniżej.
- Stocznia Gdańska to kolebka Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i wielkiego pokojowego ruchu społecznego. Narodził się on wskutek strajków w Sierpniu ’80. Solidarność wpłynęła na przemiany polityczne w Europie – upadek komunistycznych reżimów i żelaznej kurtyny oraz wyzwolenie wielu narodów i społeczeństw. Stała się mitem założycielskim współczesnej wolnej Polski.
- Stocznia pozostaje także miejscem narodzin nowoczesnego polskiego przemysłu okrętowego. Jego symbolem jest zbudowany w niej SS Sołdek – pierwszy polski statek pełnomorski. Zakład stał się największą polską stocznią, a także jedną z największych na świecie. Wpływała ona na dynamiczny rozwój sektora okrętowego i polskiej gospodarki morskiej. Zbudowano w niej liczne jednostki, w tym prototypowe nie tylko w skali kraju, ale także świata.