Wystawa o Kornelu Morawieckim została zaprezentowana w pierwszą rocznicę jego śmierci – 30 września 2020 roku. Na ekspozycję składają się unikatowe fotografie i dokumenty dotyczące Kornela Morawieckiego, a uzyskane m.in. z Archiwum Solidarności Walczącej, archiwum rodzinnego Marty Morawieckiej czy Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna Andrzeja Kołodzieja.

Ideą ekspozycji jest przybliżenie postaci zmarłego działacza NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej. Był on człowiekiem legendą, który potrafił walczyć z totalitarnym systemem o to, co było dla niego najważniejsze: „Wiarę i Niepodległość”.

Na jednej z początkowych plansz znajduje się cytat ze wspomnień Kornela Morawieckiego. Wprowadza on w atmosferę wydarzeń opowiadanych na planszach. Sprawia to wrażenie, jakby sam Kornel Morawiecki oprowadzał nas po swoim życiu. W ten sposób bohater wystawy interpretuje najnowsze dzieje polityczne Polski w kontekście swojego życia.

Kornel Morawiecki był postacią ikoną bezkompromisowości przez całe dekady III RP, niedostrzeganą przez główny nurt krajowej polityki lub też marginalizowaną po roku 1989. Instytut Dziedzictwa Solidarności postanowił w sposób instytucjonalny przywrócić tę osobę do trwałego dziedzictwa Solidarności w formie popularnej wystawy skierowanej do masowego odbiorcy.

Ekspozycja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie