We wtorek, 29 listopada nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby IDS, która znajduje się teraz przy Targu Drzewnym 8.

Zakup budynku umożliwił zapewnienie własnej siedziby dla państwowej instytucji kultury oraz odpowiednią przestrzeń do pracy. Umacnia to i podnosi prestiż Instytutu ze względu na atrakcyjną lokalizację w sercu Gdańska. Daje także możliwość organizowania mniejszych wystaw czasowych (na parterze), inicjowanie spotkań środowisk solidarnościowych i organizacji pozarządowych, udostępnianie zbiorów Instytutu naukowcom, studentom oraz wszystkim zainteresowanym podmiotom, promowanie dziedzictwa Solidarności wśród zagranicznych gości, którzy masowo spacerują w sezonie w centrum Gdańska, gdzie znajduje się nieruchomość.

Parter budynku stanowić będzie miejsce otwarte dla każdej osoby interesującej się historią Solidarności, w miejscu tym będzie można zapoznawać się z najnowszymi publikacjami IDS.

– Po trzech latach działalności Instytutu śmiało można powiedzieć, że oczekiwania z nim związane zostały spełnione, mimo że pracował on nie tylko w trudnych czasach pandemii, ale także w trudnych warunkach lokalowych. Dzisiaj wspólnie pokonujemy również tę przeszkodę. Instytut Dziedzictwa Solidarności staje się gospodarzem nowej siedziby w centrum Gdańska, miasta Solidarności – powiedział podczas uroczystości Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ciekawostki historyczne:

  • W czasach PRL budynek był częścią tzw. Domu Prasy. Funkcjonowała w tym miejscu Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”
  • Nieopodal budynku w czasach komunizmu pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego odbywały się manifestacje; podczas wydarzeń grudniowych w 1970 roku, w trakcie zrywu Solidarności, również z udziałem Ruchu Młodej Polski
  • W Święto 3 maja 1981 roku, budynek w którym się znajdujemy, został „przystrojony” przez opozycjonistów wobec władzy ludowej, nad oknami parteru zawieszono transparent „Żądamy realizacji porozumień” nawiązujący do Porozumień Sierpniowych z 1980 roku, natomiast na oknach naklejono plakaty hasłami „Wolność” i „Prawda”

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie