#Pamięć: Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto to tytuł kolejnej odsłony w cyklu programów emitowanych na antenie Radia Gdańsk. Temat zostanie poruszony właśnie teraz, ponieważ w roku 2022 przypada okrągła rocznica powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne struktury w Trójmieście.
[Aktualizację publikujemy na końcu materiału]
W radiu usłyszymy opowieści o najbardziej spektakularnych akcjach protestacyjnych lat 80. organizowanych w kolebce „Solidarności” w ścisłym porozumieniu ze strukturą wrocławską. Widziane z perspektywy Pomorza, odważne i skierowane przeciw „komunie” działania Solidarności Walczącej są znakomitym materiałem o nieugiętym dążeniu do niepodległości, ważnym także z punktu widzenia dzisiejszych postaw obywatelskich i patriotycznych. Są historią, która nawet po 1989 roku, w wolnej Polsce, wydaje się być nie dość głośno, szeroko i ciekawie opowiedziana.
Pierwsza audycja została zaplanowana na poniedziałek, 22 sierpnia, a cykl zakończy się w piątek, 26 sierpnia, kiedy to w Studiu Koncertowym RG odbędzie się debata na żywo, która zostanie poświęcona m.in. znaczeniu antykomunistycznego przesłania SW. Udział wezmą dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana oraz prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.
Współorganizatorami akcji medialnej #Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto są:
  • Instytut Dziedzictwa Solidarności dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z MKiDN
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
  • Radio Gdańsk
Partnerem akcji jest:
  • Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto
Patronat medialny objęły:
  • „Tygodnik Solidarność”
  • „Magazyn Solidarność”

AKTUALIZACJA

– Solidarność Walcząca była najciekawszym nurtem Solidarności podziemnej – mówił podczas debaty podsumowującej cykl audycji Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
– Podobieństwa między Solidarnością Walczącą a Polskim Państwem Podziemnym nasuwają się same – to działalność w podziemiu, symbolika, wydawanie pism podziemnych. To jest element naszej historii, do której mogliśmy w roku 1982 się odwoływać – zwrócił uwagę dyrektor IPN Gdańsk dr Paweł Piotr Warot.
– Solidarność Walcząca była radykalna w dobrej sprawie – stwierdził gospodarz spotkania dr Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

Zapis debaty został umieszczony na stronie internetowej Radia Gdańsk. Bezpośredni link publikujemy >>TUTAJ

Fot.: Instytut Pamięci Narodowej/oddział w Gdańsku

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie