Publikację autorstwa Andrzeja Trzeciaka oraz Andrzeja Nawrockiego można pobrać za darmo z naszej strony. Spotkanie autorskie poświęcone tej książce zostało zorganizowane 2 lutego 2023 r. w Sali BHP w Gdańsku. 

– To miejsce, gdzie zaczął się demontaż imperium zła – powiedział podczas spotkania sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin. Przypomniał również o innej ważnej sprawie.

– Kilka lata temu podjęliśmy, wciąż trwające, działania na rzecz wpisania terenu Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli nam się to uda to będzie podstawa do opowiadania światu, gdzie zaczął się demontaż. Było to tutaj, choć świat nie zawsze o tym pamięta – mówił wiceszef resortu kultury.

– „Jak działała Stocznia Gdańska” stanowi znakomitą i treściwą opowieść o przemysłowej spuściźnie, ponieważ na nią jednoznacznie został położony nacisk. To czyni tę książkę z całą pewnością pionierską – powiedział Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

W książce wydanej przez IDS oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa autorzy podjęli próbę wpisania historii oraz przemysłowego dorobku w całokształt dziejów lokalnej i ponadlokalnej wytwórczości okrętowej, przemysłu stoczniowego Gdańska, Polski i Europy oraz rozwoju okrętownictwa. Jednocześnie uwypuklono i opisano te elementy industrialnej spuścizny Stoczni Gdańskiej, które zachowały się do dzisiaj pomimo znacznych ubytków jej przemysłowej infrastruktury, obiektów i wyposażenia, spowodowanych wyburzeniami i zmianami właścicielskimi oraz przestrzennymi w tej części miasta.

Publikację można pobrać TUTAJ…>> 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie