– To, co się tutaj rodziło, jest polskim dziedzictwem narodowym. Ważne jest także, aby zdawać sobie sprawę kto jest wierny ideom – mówił dzisiaj w Sali BHP wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
W tym historycznym miejscu odbywała się pierwsza część uroczystości związanych z 43 rocznicą Sierpnia ’80 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35 rocznicą strajków ’88. Jak przypomniał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” w szczytowym momencie w protestach brało udział 700 tysięcy osób. – To pokazało, że determinacja polskich pracowników jest wielka – mówił.
Podczas obchodów Edward Formela oraz Mirosław Selin zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pierwszy wyróżniony m.in. działał w nieformalnej grupie skupionej wokół ks. Hilarego Jastaka, której celem było udzielanie pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych, drugi zainicjował strajk w gdyńskim Radmorze. Obaj zostali wyróżnieni na wniosek IDS, który, jak przypomniał Jarosław Sellin, jest po to, aby dbać o prawdziwe dziedzictwo „Solidarności”.
Po uroczystościach w Sali BHP złożone zostały kwiaty na placu Solidarności, pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Następnie zebrani przeszli do bazyliki pw. św. Brygidy na mszę św. – Podpisanie Porozumień Sierpniowych odmieniło losy naszej Ojczyzny. „Solidarność” to wciąż bijące źródło polskiej tożsamości – napisał do uczestników obchodów premier Mateusz Morawiecki.